Historie

První let
1911

Historie letiště Jičín


Říká se, že letiště Jičín je jedno z nejkrásnějších v České republice. Odborníci tvrdí, že je zcela srovnatelné s podobnými sportovními letišti ve střední Evropě. Je dokonale umístěné, dobře vybavené a hostí přátelský kolektiv. Při každém startu si zde můžete užít nádherný zážitek z velmi krásné přírody - Českého ráje.

Letečtí nadšenci z Jičína měli při výběru místa pro první leteckou výstavu v okolí velké štěstí. Velká travnatá pole u potoka Porák byla svědkem „veřejného vzletu“ (praotce dnešních leteckých dnů) již v roce 1911! Dne 15. října toho roku první český pilot ing. Kašpar sem měl letět se svým bratrancem Evženem Čihákem. Kašpar bohužel při letu z Pardubic do Jičína havaroval, zranil se a poškodil letoun. Předváděcí lety tak předváděl pouze Čihák.


Mnohem později se na stejném místě konala další letecká přehlídka. V roce 1934 zde Masarykova letecká liga uspořádala velkou leteckou show, pouhý rok poté, co Hitler převzal moc v Německu. Všechny takové události v té době měly významný politický dopad. Zúčastnili se nejlepší letci té doby. V Jičíně již působila skupina Masarykovy letecké ligy (oddělení větroňů). Létalo na kluzácích na vojenském cvičišti pod vrchem Zebín.


Další lety u Jičína jsou zaznamenány až po válce. Vznikl letecký klub a vybudovalo se letiště na Poráku. Velká airshow 14. září 1947 zahájila oficiální provoz letiště včetně hangárů. Význam a velikost této akce sahala daleko za hranice Jičínska. V letech 1947 až 1948 letiště využívala také vojenská letecká akademie v Hradci Králové. V areálu skladiště dodnes stojí vojenské hangáry z té doby.


V leteckém klubu vyrostla řada slavných sportovců a českých reprezentantů. Předsedou se stal Ing. Jiří Koberle, mnohonásobný mistr světa v letecké akrobacii, býval prezidentem Aeroklubu České republiky. Marie Kyzivátová, mistryně Evropy v bezmotorovém létání, a v neposlední řadě Jan Borůvka, nadějný mladý pilot, vítěz několika krajských plachtařských soutěží a reprezentant ČR ve třídě juniorů. Všichni jsou stále členy jičínského klubu.

Časová osa